Amazon Prime Video’ya Reklamlar Geldi! Türkiye’deki Kullanıcıları Da Etkileyecek Mi? Reklamsız İzlemenin Ücreti Ne Kadar?

Amazon, Prime Video hizmetine reklam ekleyeceğini önceden duyurmuştu ve bu reklamlar, 29 Ocak itibarıyla platforma eklenmeye başladı. Reklamların kaldırılabilmesi için ek bir ücret ödenmesi gerekecek ve bu yeni sistem şimdilik belirli ülkelerde geçerli olacak.

Prime Video, çevrim içi dizi ve film platformu olarak uzun bir süredir reklam gösterme planlarıyla gündemdeydi. Eylül ayında yapılan açıklamalar, bu değişikliğin 2024 yılında gerçekleşeceğini ortaya koymuştu.

TÜRKİYE’DE NE ZAMAN?

Türkiye’deki kullanıcılar, henüz reklamlardan etkilenmeyecek. Eylül ayındaki açıklamada, Prime Video’daki reklamlı dönemin önce ABD, Kanada, İngiltere ve Almanya’da başlayacağı belirtilmişti. Şu anki gelişme sadece bu ülkeleri kapsıyor. Yılın ilerleyen dönemlerinde ise Fransa, İtalya, İspanya, Meksika ve Avustralya’daki Prime Video aboneleri reklam görmeye başlayacaklarını duyurmuştu. Türkiye şu an için bu planlanan ülkeler arasında bulunmuyor, ancak gelecekte reklamların Türkiye’ye de geleceği bekleniyor.

REKLAMSIZ PRİME VİDEO İÇİN EK ÜCRET ZORUNLU MU?

Evet, reklamsız Prime Video deneyimi için ek ücret ödemek gerekecek. Prime üyeliğinin Türkiye fiyatı 39 TL iken, ABD’de bu üyelik 14,99 dolar. ABD’de ayrıca 8,99 dolara sadece Prime Video aboneliği sunuluyor. Reklam gösterme süreci resmen başladığında, tüm Amazon Prime aboneleri reklamlı Prime Video aboneleri olacak. Reklamları izlemek istemeyen ABD’li kullanıcılar, aylık 2,99 dolar ödeme yapacaklar.

REKLAMLAR NE KADAR UZUN OLACAK?

Amazon, reklamların “geleneksel TV ile diğer çevrim içi platformlara kıyasla anlamlı derecede daha az” olacağını ifade etti. Daha önceki iddialar, Prime Video’da saat başına 4 dakikalık reklamlar olabileceğini öne sürmüştü. Ancak, Amazon bu iddiaları henüz doğrulamadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x