Bakırhan: Dersim’e kaçak seçmen taşıyorlar

DERSİM– Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, Dersim merkezde halk buluşmasına katıldı. Çok sayıda katılımcının olduğu buluşmada Bakırhan Dersim İttifakı’nın önemine vurgu yaparak, “Dersim ittifakı Dersim’in devrimci kimliğinin, Dersim’in tarihsel geçmişinin ittifakıdır” dedi.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan’ın konuşmasında öne çıkan başlıklar şöyle:

‘21 YILDIR AKP İKTİDARININ EN ÇOK ÖTEKİLEŞTİRDİĞİ KESİMLER ALEVİLER VE KÜRTLERDİR’

“Erdoğan ‘Biz kimseyi ötekileştirmedik diyor ama 21 yıldır AKP iktidarının en fazla ötekileştirdiği kesimler Aleviler ve Kürtlerdir. ‘Biz ötekileştirmedik’ diyen Erdoğan Alevilere ‘tür’ diyor. Kürtleri açlıkla cezaevleriyle ötekileştiriyor. ‘Çocuk da olsa, kadın da olsa gözünün yaşına bakmayın, gereğini yapın’ diyen kimdi? Bunlar sadece Dersim adının düşmanı değil, Kürt dilinin, Kürtlerin düşmanıdır. Doğamızın gençlerimizin düşmanıdır. Yaşamımızın düşmanıdır. Ötekileştirmedik diyorlar ama Dersim topraklarını HES’lerle doldurdular. Yetmedi Dersim’de sermayedarlara, yandaşlara 150 tane maden ruhsatı verildi. Zulüm, açlık, yoksulluk yetmedi, doğamızı talan etmek, elimizden almak istiyorlar.”

‘DERSİM’İ İNSANSIZLAŞTIRMAK İSTİYORLAR’

“Dersim’i 38’de katlederek sürdüler. 94’te köylerimizi yaktılar. Köyleri zorla boşaltarak buradan göçertmeye çalıştılar. Şimdi de Dersim’i insansızlaştırmak istiyorlar. Dersim’de kültürüne, kimliğine onuruna sahip çıkan kimse kalmasın istiyorlar. Ama biz biliyoruz ki Dersim halkı 38’den günümüze kadar asla pes etmedi, asla coğrafyasını, kimliğini, kentini bırakmadı. Yine devam edecek, toprağına sahip çıkacak. Bu yüzden 31 Mart seçimi RES’lere, barajlara, yok edilen Dersim doğasına karşı DEM Parti’yi Dersim’de iktidar yapmak, yönetim yapmaktır. 31 Mart’ta başta Dersim olmak üzere Kürdistan’ın dört bir yanında, metropollerde bu düşmanlığa halklarımız en iyi cevabı verecektir.”

‘31 MART’TA BELEDİYELERİMİZ TEKRAR HALKIN EVİ OLACAK’

“Dersim altıncı yedinci gezdiğim kent. İlçeleriyle, beldeleriyle onlarca buluşma yaptık. Emin olun her yerde muazzam bir direniş var. Herkes ‘Bizim olanı almak için 27 gün kaldı’ diyor. 31 Mart’ta Kürdistan’ın her yerinde bizim olanı tekrar emekçilerin, yoksulların, Kürtlerin, Alevilerin, halkın evi, halkın kapısı yapacağımıza söz veriyorum.”

‘GÜLİSTAN DOKU NEREDE?’

“Faili meçhullerin başladığı yerlerden birisi Dersim’dir. Gülistan Doku Dersim’in dört bir yanı kameralarla doludur ama henüz bulunamadı henüz akıbetini bilmiyoruz. Yargı eliyle Kürdü öldürmek, kaybetmek, zulüm etmek, cezasızdır diyor. Peki Kürt halkı, emekçiler, ezilenler bunu görmeyecek mi bilmeyecek mi? Emin olun bugün parlamentonun üçüncü partisi olacağımızı kimse tahmin etmiyordu. Yüzün üzerinde belediye alacağımızı kimse tahmin etmiyordu. En iyi hizmeti sunacağımızı kimse tahmin etmiyordu. Bir gün yönetim olduğumuzda onların kat yok ettikleri faili meçhul cinayetlerle, ortadan kaldırdıkları, talan ettikleri doğamızın, dilimizin, kültürümüzün hesabını soracağız.”

‘AKP-MHP İKTİDARI YIKIM İTTİFAKIDIR’

“Dün Hazine Bakanı diyor ki ‘Murat kardeşimiz gelirse şirketler kazanacak.’ Demek ki AKP kimin partisiymiş? Şirketlerin ve sermayedarların. AKP’yle MHP iktidarı yıkım ittifakıdır. O yıkımı onaracak olan da DEM Parti’dir, Dersim İttifakı’dır. Şirketlere sermayedarlara, madencilere, rantçılara hizmet eden bir partinin karşısına emekçilerin, yoksulların, işçilerin adresi DEM Parti’dir.”

Fotoğraf: Gazete Duvar

‘DERSİM İTTİFAKI SADECE SEÇİM İTTİFAKI DEĞİLDİR’

“Dersim’de Dersim İttifakı’nı kurduk. Bu ittifakta emeği geçen, katkısı geçen bu ittifakın oluşması için ter döken bütün arkadaşları bir kez daha buradan saygıyla selamlamak istiyorum. Dersim İttifakı sadece bir seçim ittifakı değil. Dersim İttifakı Dersim’in devrimci kimliğinin ittifakıdır. Dersim’in tarihsel geçmişinin ittifakıdır. Eminim ki bu ittifak Dersim’e gerekli olan hizmeti ortaya koyarak gerçekten Dersim’i ittifaklar konusunda Türkiye’de önemli bir model yapacaklar.”

‘DERSİM’DE BÜYÜK BİR SORUMLULUĞUN ALTINA GİRDİK’

“Dersim’de belediyecilik kolay bir şey değil. Dersim’de belediyenin söylediği her şeyin, yüklendiği her sorumluluğun bir karşılığı vardır. Biz bunu bilerek bu sorumluluğun altına girdik. Söylediğimiz her söz, yaptığımız her pratik Dersim’e, sizlere Dersim’de yaşayan herkese hizmet edecek. 1 Nisan itibarıyla Dersim’de yine çok dilli, çok inançlı belediyeciliğe başlıyoruz. Değerli halkımız bizler bir üzüm parçasını canla başla paylaşan yoldaşların geleneğinden gelen insanlarız. Emin olun Dersim bütün değerlerini paylaşan yoldaşların yolunda kararlı bir şekilde yürüyecektir. Halkımızın memnun olmadığı, halkımızın değerlerine, halkımızın inancına, diline geleceğine dönük bir eksiklikte onların yakasına yapışacak olan biziz ve sizlere söz veriyoruz.”

‘BAŞI SECCADEDE ELİ HARAMDA OLANLAR DERSİM’E KAÇAK SEÇMEN TAŞIYOR’

“Değerli halkımız başı seccadede eli temada aklı haramda olanlar Dersim’e de kaçak seçmen taşıyorlar. Elazığ’dan getirip Dersim halkının iradesini gasp edecekler. Bizler size belediyecilik konusunda söz verdiysek sizler de bu ilaçlara, bu kaçak seçmen taşıyanlara karşı birlik olma sorumluluğuyla karşı karşıyasınız. Lütfen Dersimli olup Dersim’de oy kullanması gereken ama yurt dışında, metropolde olan bütün arkadaşlarımızı bugünden tezi yok arayın, çağırın. Ulaşım konusunda sıkıntı yaşayan canlarımız varsa en yakın parti ilçe ve il örgütlerini gitsinler. Biletlerini alıp oylarını kullanmaya gelsinler.”

‘MÜHÜRÜ DEM AĞACININ ALTINA BASACAĞIZ’

“Mühürü DEM ağacının altına basacağız, meyvesini Dersim’de emekçiler, yoksullar, Aleviler, Kürtler, burada yaşayan herkes yiyecek. Hepinizi bu coşkulu karşılamadan pırıl pırıl duruşunuzdan dolayı tekrar selamlıyorum. Emin olun ki fabrikalarda, sokaklarda yaşamın neresinde olursa olsun size ve taleplerinize layık olacak bir pratik ortaya koyacağız. Belediye başkan adaylarımız sizlere emanet ediyorum. Başta kadınları, gençleri tekrardan selamlıyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x