İsrail, Gazze Şeridi’nde her 10 dakikada bir çocuk öldürdü

AA

İsrail’in Şeridi’ne saldırıları şiddetli bir şekilde sürdürüyor.

Bölgede ev, okul, hastane, cami, kilise bakılmaksızın her yer bombalanıyor.

Açıklanan son resmi verilere göre saldırılarda 4 bin 104’ü çocuk, 2 bin 641’si kadın olmak üzere 10 bin 22 Filistinli yaşamını yitirdi, en az 25 bin kişi de yaralandı.

Ortalama her 10 dakikada bir çocuk öldürüldü

(BM), İsrail’in yoğun saldırıları altındaki Gazze Şeridi’nde 7 Ekim’den bu yana ortalama her 10 dakikada bir çocuğun öldürüldüğünü, 2 çocuğun da yaralandığını bildirdi.

Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı’nın (UNRWA), sosyal medya hesabından konuya ilişkin açıklama yapıldı.

Gazze Şeridi’ndeki duruma işaret edilen açıklamada, “Savaş sırasında ortalama her 10 dakikada bir çocuk öldürüldü, 2 çocuk da yaralandı. Çatışma zamanlarında sivilleri korumak bir istek veya ideal değil; ortak insanlığımızın sorumluluğu ve taahhüdüdür. Siviller nerede olursa olsun korunmalı” ifadesi kullanıldı.

BMGK, 6. kez toplandı

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) üyeleri Gazze’deki gelişmeleri ele almak için kapalı oturumda bir araya geldi.

Birleşik Arap Emirlikleri ve Çin’in talebi üzerine toplanan BMGK, 7 Ekim’den bu yana acil oturumla 6. kez bir araya gelmiş oldu.

15 üyeli BMGK’yi kapalı oturumda BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardım Koordinatörü Martin Griffiths ve BM Orta Doğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Tor Wennesland’ın bilgilendirmesi bekleniyor.

Oturum öncesi basına açıklamada bulunan BMGK’nin geçici üyesi olan Gabon’un BM Daimi Temsilcisi Michel Xavier Biang, BMGK’nin neden anlaşma sağlayamadığına ilişkin, “Süper güçler arasındaki rekabet en temel sorunlardan biri, diğeri de fikir birliği sağlayamamak” değerlendirmesinde bulundu.

Biang, ülkesinin acilen insani ateşkes sağlanması taraftarı olduğunun altını çizdi.

Geçen ay BMGK’de Gazze’ye ilişkin 4 farklı karar tasarısı veto edilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x