Mansur Yavaş’tan Turgut Altınok’a: Altı aydır aklınız neredeydi?

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, bugün Yenimahalle ilçesinde seçim koordinasyon merkezinin açılışına katıldı.

ANKA Haber Ajansı’nın haberine göre, açılışta konuşma yapan Mansur Yavaş, “Yenimahalle Türkiye çapında en ön saflara geçti, artık. Nasıl Yenimahalle’de harcanan kör kuruşun hesabı veriliyorsa, sizlerden aldığımız parayı sizlerin adına harcıyorsak, hepimiz hesap vermek zorundayız. Paranın sahibi sizsiniz. Sizlerden alınan vergilerden, belediyenin kaynaklarını harcıyoruz. Bütçemizi hazırlarken, sizlere soruyoruz. Yerel yöneticilerle, muhtarlarla, sivil toplum kuruluşları ile iş birliği yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

‘BUNDAN DAHA BÜYÜK PROJE Mİ OLUR?’

“Ankara’nın birçok köyünde kanalizasyon hâlâ yok” diyen Yavaş, “Burası Başkent, hâlâ su yok. Polatlı’ya, Akyurt’a, Elmadağ’a su götürüyoruz. Bir an için düşünün, evinizde iki saat su akmasa nasıl tedirgin olursunuz. Oralarda yıllarca susuzluk çektiler. Kalitesiz sularla idare ettiler. Polatlı’ya su bu ayın ortalarında ulaşacak. İki buçuk milyarlık yatırım yapıyoruz. ‘Ne yaptı’ diye soruyorlar. Bundan daha büyük proje olur mu? 1 milyonluk nüfus inşallah susuz kalmayacak” şeklinde konuştu.

‘RAKİBİMİZ EMEKLİLERİN DURUMUNU HÜKÜMETE SÖYLESİN’

Mansur Yavaş, Cumhur İttifakı’nın AK Partili Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Turgut Altınok’un açıklamaları ve emekliye 5 bin lira nakit destek vaadine de değindi:

“Rakibimiz demiş ki, ‘Vatandaşın parasını vatandaşa dağıtıyor’. Elbette, ne olacaktı? Vatandaşın parasını ranta mı dağıtacaktık. Vatandaşın parasını tabii ki vatandaşa dağıtıyoruz, ihtiyaç sahiplerine dağıtıyoruz. Şu ana kadar sosyal destekte bir numaradayız. Altı aydır emeklilere destek oluyoruz. Şimdi İstanbul adayları ‘Biz de emekliye destek olacağız’ diyor: 2 bin 500. Ankara’daki 5 bine çıkarttı. Altı aydır aklınız neredeydi? Altı aydır bu insanlar ne yer, ne içer hiç düşünmediniz mi? Aslında diyorlar ki, gerçekten emekliler mağdur. Bunu televizyon ekranlarında değil de hükümete söyleyin lütfen, emeklilerin durumunu. Emeklilerin durumunu da yeni keşfettiler.”

‘BELEDİYECİLİK ANLAYIŞIMIZ ARASINDA DAĞLAR KADAR FARK VAR’

Altınok’un başkanı olduğu Keçiören Belediyesi’nin 2022 bütçesinin yüzde 4’ünü sosyal desteğe ayırdığını söyleyen Yavaş, “Bunun da 3 milyonunu harcamış. Biz 3 yıldır protein yardımı yapıyoruz ya, ‘Ne var onda, ben but veriyorum’ demiş. Evet artırıyorlar ya… 2012 kişiye yardımcı olmuşlar. Keçiören Belediyesi’nde, 10 milyon lira ayrılan paranın da üç buçuğunu dağıtıp, yedi buçuğunu çılgın projelerine harcamışlar. Halbuki, Keçiören’de 50 bin kişiye destek oluyoruz. Kendi ilçenizde 50 bin kişi sosyal desteğe ihtiyacı olan insan var, haberdar değilsiniz; kusura bakmayın belediyecilik anlayışımız arasında dağlar kadar fark var” dedi.

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Kurum’un vaatleri hakkında da konuşan Yavaş, “Biliyorsunuz; kentin çeşitli noktalarında çorba dağıtıyoruz. Zaman zaman bununla dalga geçiyorlardı. İstanbul’da da çorba dağıtmaya karar vermiş, aday. Yaptığımız projelerin birçoğunu kopyalamaya başladılar. İstanbul’da ‘Hanımefendiler, otobüste istediği yerde inecek.’ Ankara’da üç yıldır iniyor. Ben şimdi adaylara diyorum ki, bizi taklit etmeye hiç gerek yok. Mansur Yavaş neler yapmış aynısını tekrar edin. Söylemiştik, biz size belediyeciliği öğreteceğiz diye. Belediyenin plastikten, betondan ibaret olmadığını; içinde insan olmayan hiçbir projenin belediye yönetiminde yeri olmadığını yüzlerce defa söyledik. Önce insan için varız” ifadelerini kullandı.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x