Rezervlerde Yeniden Satış Tartışması: Faiz Arttıktan Sonra Ne Kadar Rezerv Satıldı?

Merkez Bankası, yaptığı faiz artışıyla doları tepetaklak etmişti. Ancak iç yüzünden detaylar faizin tek başına olmadığını fısıldadı.

TCMB, 24 Ağustos tarihli PPK’da 750 baz puan artışla faiz oranını 25’e çıkarınca dolar/TL kuru 27 seviyelerinden 25 seviyelerine gerilemişti. Faiz artırımı alameti olan kurdaki gerileme umutlandırmıştı. Ancak gün geçtikçe detaylar ortaya çıktı.

Döviz satışı ya da arka kapı satışı tabir edilen durum, rezervlerden kamu bankaları aracılığıyla piyasada döviz satışıyla talebin artarak fiyatı yükseltmesini dengelemek amacıyla yapılıyor.

X’te (Twitter) “@e507” fiaz arıtırmının olduğu gün 1 milyar dolarlık bir satış olduğunu hesaplamıştı.

Merkez Bankası’nın eski başekonomisti Prof. Dr. Ali Hakan Kara da faiz kararının alındığı hafta boyunca 5,2 milyar dolar satıldığını hesapladı.

Finansal piyasalar uzmanı İris Cibre de 5,5 milyar dolar hesaplamıştı.

Gazeteci ve ekonomist Uğur Gürses ise ağustos ayı başından bu yana toplamda 9,5 milyar dolar satıldığını gösteren bir grafik paylaştı.

Rezervlerde yeni ekonomi yönetimiyle görülen artışın kalmadığının görülmesi bir yandan faiz artışının dengelenmesi çabasını gösterirken, KKM’de yapılan düzenleme rezervlerin de artışını sınırlayıcı oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir