Serbest bırakılan gazeteci Dinçer Gökçe, “Basın Özgürlüğü ve Milli Güvenlik Kapsamında Sınırları” kitabını okuma şartı ile serbest bırakılmış

Bugün “halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yaymak” suçlaması ile gözaltına alınıp savcılık sorgusunun ardından serbest bırakılan Halk TV muhabiri Dinçer Gökçe’nin adli kontrol hükümlerinin yanı sıra kitap okumasına karar verildiği öğrenildi. Savcılığın talebi doğrultusunda Sulh Ceza Hakimliği, Dinçer’in; “Basın Özgürlüğü ve Milli Güvenlik Kapsamında Sınırları” ile “Sosyal Medya ve Basın Hukuku” kitaplarını okumasına kitaplarını özetini çıkarmasına karar verdi.

Gökçe, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’nın “Çete lideri olmakla suçlanan Turhan Döner ve Emirhan Döner’e tahliye kararı” haberini gerekçe göstererek “halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yaymak” iddiasıyla başlattığı soruşturma kapsamında bugün gözaltına alınmış, savcılıkta ifadesinin alınması ve Sulh Ceza Hakimliği sorgusunun ardından serbest bırakılmıştı.

“Tahliye edildikleri kararı elimde”

Gökçe, ifade sonrası savcılık tarafından adli kontrol talebiyle Bakırköy Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi.

Bakırköy 7. Sulh Ceza Hakimliği, Dinçer Gökçe’yi, “Basın Özgürlüğü ve Milli Güvenlik Kapsamında Sınırları” ile “Sosyal Medya ve Basın Hukuku” isimli kitapları okuyup özetini adli kontrol uygulayan kuruma sunması şeklinde adli kontrol kararı vererek serbest bıraktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x